Městečko Caorle

Městečko Caorle je ideální volbou pro všechny věkové kategorie, zejména pro rodiny s dětmi.

V Caorle naleznete písčitou pláž s pozvolným vstupem do moře, která je ideální pro malé děti, neplavce i zdravotně postižené.

Caorle je pro svou malebnost, čistotu, klid, pohodu a mnoho zeleně známé po celé Evropě, výborný koktejl pro dovolenou plnou relaxu, dobrého žití a zábavy.

caorle_letecky_1    caorle pristav

Caorle leží na severním pobřeží Jadranu, 70 kilometrů severovýchodně od Benátek. Pro české turisty se tedy jedná o jedno z absolutně nejbližších přímořských letovisek našim hranicím. V mnoha ohledech je Caorle naprosto unikátní.

Na celém pobřeží severního Benátska je to jediné místo, kde se harmonicky snoubí skutečně cenná historická architektura s moderní výstavbou plně respektující nejnovější urbanisticko-rekreační trendy současnosti. Řečeno jinými slovy, lze zde bydlet v novotou vonících nejmodernějších komplexech u dlouhých písčitých pláží a zároveň jen pár minut od 2000 let starého historického centra, které je díky obdobné poloze na laguně často nazýváno „malými Benátkami“. Pravděpodobným rokem vzniku je rok 452 našeho letopočtu.

Pozoruhodný je zejména místní románský dóm s kampanilou vystavěný již okolo roku 1000 a ovlivněný ještě byzantskými vzory. Nejmarkantnější otisk v podobě typické architektury celého starého města zde však zanechala staletí nadvlády benátské. Nad červenými střechami domů tak ční obdobně štíhlé zvonice a dokonce i místní názvosloví kopíruje to benátské, když třeba ulice se nazývají „calle“ a náměstíčka „campiello“.

Nelze však opomenout, že se jedná i o místo, které ve 30. letech 20. století okouzlilo natolik Ernesta Hemingwaye, že zde následně velmi často pobýval (viz výlet lodí do Lagun Caorle, prohlídka rybářských chýší). Caorle je ale taktéž vyhlášeným rybářským centrem se staletou a dodnes živoucí tradicí.

K zajímavým turistickým atrakcím se zde tak řadí i každodenní návraty rybářských loděk z moře a vykládání jejich úlovku, který je určen zejména typickým místním restauracím garantujícím tak absolutní čerstvost nejlahodnějších rybích pokrmů.

Nadmíru pestrá je ale i předkládaná paleta zábavy a sportu, ze které zmiňme alespoň opravdu vydařený vodní park Aquafollie. Přibližně 10 kilometrů dlouhé letovisko se rozděluje do několika, místní autobusovou dopravou vzájemně propojených částí – Ponente, Levante (centrum Caorle), Porto S. Margherita, nově se budující část Altanea a Duna Verde.

Altanea se začala stavět před několika lety pod sloganem „rodí se klenot severního Jadranu“ atoto označení, byť by se tak mohlo zdát, rozhodně nelze považovat za přehnané. Přímo u moře se „na zelené louce“ zrodilo skutečné město budoucnosti, rekreační areál snů o úctyhodné ploše na 100 hektarů, v zeleni zasazený residenční komplex s komfortními pěšími zónami, cyklostezkami a mnoha bazény umně zakomponovaný do pobřežních dun. Zdejší stavby sice neohromují výškou, ale naopak expandují výhradně horizontálně a dokonale se tak propojují s přirozeným pobřežním lesem. Široká nabídka předkládaných aktivit tak již jen podtrhuje zcela unikátní a dozajista i výhradně příznivý dojem, jenž toto místo, otevřené veřejnosti v květnu 2004, nutně zanechává v každém svém návštěvníkovi.

Moře a pláže

Místní moře je čisté – „Bandiera Blu“ (známka kvality vody), u břehu však může být zkaleno zvířeným pískem. Po převážnou většinu roku je i zcela klidné, není však vhodné pro potápění a nežijí v něm nebezpeční živočichové. Pláž je tvořena výhradně velmi jemným pískem, je dlouhá téměř 18 kilometrů a v průměru široká více než 50 metrů. Vyhlášená je zejména díky pozvolnému a bezpečnému vstupu do moře, absolutně ideální je především pro malé děti, zdravotně postižené a neplavce. V oblasti Caorle – Altanea je pláž jak veřejná, tak i soukromá. Pás ležící těsně u vody je veřejný, je možno zde používat vlastní slunečníky, vyvýšená část jen o málo desítek metrů dále je naopak soukromá a lze si zde pronajmout plážový servis. Pláže jsou denně udržované, k dispozici jsou sprchy a WC, hřiště pro plážový volejbal, půjčovny vodních šlapadel i dětské atrakce v podobě houpaček, prolézaček atd. Stabilita pláže a klidná hladina moře je zabezpečena také betonovými moly vybíhajícími několik desítek do moře.

Caorle plaz   caorle plaz 2

Sport, zábava a volný čas

Tenis, plážový i standardní volejbal, malá kopaná, košíková, rybaření, petanque, golf, trampolíny, stolní tenis, půjčovna kol a šlapacích „čtyřkolek“, 8 km cyklistických stezek vhodných i pro kolečkové brusle, aerobic, herny, dětský autodrom, dětská hřiště s řadou atrakcí a animační programy.

V blízkém okolí (od Ponente po Duna Verde) též bowling, minigolf, jízda na koni, diskotéky, vodní park Aquafollie, lunapark, tradiční sobotní trhy (v historickém centru Caorle), koncerty, výlety lodí (i s možností rybaření) a mnoho dalšího …

 

caorle1   město caorle